Maailma kõige tervislikumad marjad!?

227 Oleme palju kuulnud jõhvika kasulikkusest ja näinud astelpajuhullust. Nüüd aga selgub, et pole olemas tervislikumat vilja kui Idamaadest pärit gojimari!

Ka hundimarja ja taralõngana tuntud gojist on Eestis saanud suisa nii suur hitt, et poodi marjajahile siirdudes võid naasta tühjade kätega — marjad on viimseni ära müüdud ja poepidajad möönavad käsi laiutades, et nad ei osanud nii suure huviga arvestada.
Loitsukelleri esindaja Riina Klemet tutvus marjadega mullu talvel Berliini toidumessil. Umbes samal ajal hakkasid gojimarjad Eestiski popiks saama, ehkki Hiinas ja Tiibetis on neid jõuvarude taastajana hinnatud aastasadu.
Mis selles väikeses punases marjas siis nii erilist on? Riina räägib, et teadlased on gojimarjade toimet põhjalikult uurinud ja teinud kindlaks, et lisaks suurele toiteväärtusele on marjad suurepärased antioksüdandid. Neis leiduvat koguni 2000 korda rohkem antioksüdante kui jõhvikates ja 50 korda rohkem C-vitamiini kui apelsinides!
Marja tervistavad omadused on nii võimsad, et võivad aidata südame-veresoonkonna haiguste ja põletike korral, tõrjuda vähki ning muuta immuunsuse kõikvõimsaks. Vaat et polegi tervisehäda, mille vastu goji ei aitaks — sel usutakse olevat vinge võime vananemistki pidurdada! Kõige selle hea pärast on marjad ja neist toodetav kraam, näiteks mahlad, muidugi menukad ka kuulsuste seas. Goji-usku teatakse olevat näiteks Madonna ja Kate Moss.
Kuidas neid imevilju tarbida? Kuigi Riinale ei meenu, et keegi oleks gojimarjade tarvitamisele piiranguid seadnud, arvab ta, et nagu mis tahes muu toidu puhul, on siingi arukas printsiip vaheldusrikkus. Ta soovitab gojimarju süüa regulaarselt kaks-kolm nädalat, et märgata muutust. Siis teha paus ja võrrelda enesetunnet ajaga, mil marju tarvitati.
Gojimarju soovitatakse päeva jooksul nahka pista umbes 30 ehk paras keskmine peotäis. Enamasti nositakse neid niisama, aga vähemagusaid rosinaid meenutavad gojisid võib vabalt lisada kõikjale, kuhu need tunduvad sobivat — putrudesse, tee ja šokolaadi sisse, lisandiks müslile ja isegi suppidesse.
«Isiklikult soovitaksin neid võimalikult vähe kuumtöödelda,» soovitab Riina, viidates, et C-vitamiini sisaldus langeb kuumutades kiiresti.
Poest võib leida ka gojimahla, ent marju müüakse Eestis vaid kuivatatud kujul. Riina on aga elevil, sest tõi Berliinist kaasa ka ühe gojipõõsa ja istutas selle kevadel aeda. «Suvega kasvas vähemasti kolm korda suuremaks!» kiidab ta. Ja sügisel leidis paar marjagi. Kuidas põõsas talve üle elab, seda näeb kevadel — äkki selgub tõesti, et seda ülikasulikku marja saab ka kodumaistes tingimustes kasvatada. Anna-Liisa Mets

Tee kokteiliks!
Kuigi gojimarju võib lisada ükskõik millise kokteili või smuuti sisse, proovisime meie alljärgnevat retsepti – see viib keele alla ja on raudselt paremuselt teine viis, kuidas gojimarju tarbida. Esikohal on ikka marjade nosimine!

 • 0,5 l sojajogurtit
 • 150 g ananassi
 • 20 g gojimarju
 • 2 tl mett

Kui kasutad tervet ananassi, lõika sellest kaks umbes sentimeetri jämedust viilu, koori need, tükelda ja kalla kannmiksrisse. Kui kasutad konservi, viska ananassitükid otse kannmiksrisse. Vala peale jogurt ja gojimarjad ning nõrista juurde mesi. Mikserda kõik segamini. Serveeri näiteks jääkuubikutega ja dekoreeri klaasiserv ananassitükiga.

Aitab saja häda vastu!
Imelised gojimarjad parandavad silmanägemist, turgutavad seksuaalsust ja parandavad viljakust, tugevdavad jalgu, kaitsevad maksa, tugevdavad immuunsüsteemi, edendavad pikaealisust, aeglustavad kortsude teket, ergutavad verevarustust jne. 100 grammi gojimarju sisaldab 112 mg kaltsiumit (8–10% soovituslikust päevasest kogusest), 1,132 mg kaaliumit ehk 24% päevakogusest, 9 mg rauda ehk kogu päevase rauakoguse, lisaks tsinki, seleeni ja B2 vitamiini.

Osta ära!

 • Take’i gojimarjad. Hind: 1.69 (130 g). Selver
 • Päikesekuivatatud gojimarjad. Hind: 7.99 (250 g) ja 1.92 (50 g). Loitsukeller
 • Gojimarjad. Hind: 3.83. Hansaplant
 • Gojimahl. Hind: 5.60. Eliksiir
 • Cogovi gojimarjad. Hind: 25.00 (600 g) ja 9.20 (200 g). Eliksiir
 • Navitase gojimarjad. Hind: 8.63 (113 g). Looduspere

Kommentaarid

Katriin21
Offline
Liitunud: 02.06.2014
Goji marjad

Mina ostsin Goji marju, väga maitsvad ja kvaliteetsed marjad! Tulevad Tiibetist, mitte nagu enamus, mis on kuivavõitu ja kibeda maitsega Hiina marjad.

anonüümne
täpsustada

Tahan hakata ka turgutama oma kehaka nenede imeliste marjadega!!
kust kohast need ostsid ja mitu raha maksma?

päikest

Kommenteeri

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Read ja lõigud vahetuvad automaatselt
 • Postitusele on võimalik lisada pilte

Info vormingu kohta

Fill in the blank