Vanad rõivad annavad elu kaltsuvaibale

Pille Keller koob kõik vanad särgid-püksid vaipadeks ja õpetab seda tööd huvilistelegi.: Foto: Denis Georgievskij.Pille Keller koob kõik vanad särgid-püksid vaipadeks ja õpetab seda tööd huvilistelegi.: Foto: Denis Georgievskij.Tallinna taaskasutuskeskuse tekstiilitöökoja meister Pille Keller kiidab kaltsuvaibandust taevani: kõik vanad ja kasutud rõivad saab vaiba sisse kauniks mustriks kududa.

Miks kaltsuvaipa teha?

Kaltsuvaip on puhtakujuline taaskasutus, räägib Pille Keller. «Mida ikka vanade riietega teha? Ära ei taha visata. Aga kaltsuvaibas saavad need uue elu,» ütleb ta.

Lisaks rahustab telgedel kudumine närve ja annab rõõmusööstu, kui oma kätega on midagi valmis tehtud. Kodu kaunistab imeilus värviline vaip iseenesest-mõista.

Kuidas kaltsuvaipa teha?

Kõige paremini sobib Kelleri sõnul kaltsuvaibaks trikotaaž, näiteks vanad särgid. Ühest suuremat sorti meestesärgist saab kududa päris suure jupi vaipa. Vaid sünteetilisi materjale ta vaibaks ei poolda – need koguvad staatilist elektrit, tolmu ja pole palja jala all sugugi mõnusad. Sobivad ka looduslikud materjalid: roog ja bambus, ent siis on tegu juba seinakaunistuse, mitte igapäevaselt tallatava põrandavaibaga.

«Tähtis on, et materjal oleks ka ühest sordist, muidu kipuvad vaiba servad lokkima, » õpetab Keller. Ühe ruutmeetri vaiba kudumiseks tuleb laias laastus arvestada umbes üks kilo materjali, lisab ta.

Kuidas alustada?

Kui vaiba kudumise plaan on tõsine, tuleks esmalt kohtuda meistriga, kes annab nõu ja õpetab materjali lõikama nii, et sellest saaks võimalikult ühtlased ribad. Taaskasutuskeskuses sätivad meistrid kohe üles ka kogu vajaliku kaadervärgi, et kudumishuviline võiks sealsamas kudumisega alustada. «Kudumine on lõbu, selle ettevalmistus natuke ikka töö ka,» muigab Keller.

Kui palju aega kulub vaiba tegemiseks?

«Ütlen alati, et kui terve päev varuda, siis saab õhtul vaiba õlale visata ja meie juurest minema kõndida,» lausub Keller. See tähendab muidugi, et enne on koos juhendajaga lõimed telgedele tõmmatud ja muud eeltööd tehtud. «Aga ühe päevaga saab pisema vaiba kindlasti valmis,» kinnitab ta.

Kuidas kaltsuvaipa hooldada?

Kaltsuvaiba võib visata pesumasinassegi, kui see trumlisse ära mahub – hea kvaliteediga vaipadel on tugevad lõimed ja nad on nii hästi punutud, et katkimineku ohtu pole, räägib meister Pille Keller.

Kes siiski pelgab vaipa masinaga pesta, võib selle visata vanni, segada pesuvette Fairyt või healõhnalist šampooni ning pesupulbrit ja vaipa tavalise riideharjaga nühkida. Piisab ka tavalise seebiga hõõrumisest. «Hea vaip võib isegi 20 aastat ilus püsida, kui seda ikka korralikult puhastada,» väidab kaltsuvaibameister Malle Ringmäe.

***

Kogenud kaltsuvaibakuduja: see töö on närvidele hea!

Malle Ringmäe on kaltsuvaipu kudunud 1989. aastast, mil kohalikku rahvamajja kogunesid käsitööhuvilised, panid üles kolm kangastelge ja hakkasid õppima.

«Alustasime kahe tallalauaga lihtsatest vaipadest, aga viimaks tegime väga keerulised linasest niidist linikud valmis,» meenutab ta. «Ega see olegi nii lihtne töö kui paistab.»

Praeguseks ei tea Malle enam isegi, kui mitu vaipa ta valmis kudunud on (mõned neist on allpool piltidel ka näha), aga seda julgeb ta kindlalt väita, et viimaste aastatega on kaltsuvaibandus popiks muutunud. Laatadel vaibad küll hästi ei lähe («Äkki ka sellepärast, et poodidesse on odavad Hiinas tehtud kaltsuvaibad jõudnud,» arutleb Malle), aga sealt saab tellimusi: ikka tahetakse teatud suurust või värvikombinatsiooni.

Malle paarisajakroonised vaibad pole tema enda meelest sugugi kallid, tehtud tööd arvesse võttes isegi odavad, ent kaunistavad tuba imekenasti. «Ja see töö on närvidele ka hea,» muigab Malle.

Kommentaarid

Kommenteeri

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Read ja lõigud vahetuvad automaatselt
  • Postitusele on võimalik lisada pilte

Info vormingu kohta

Fill in the blank