Mao vähendamise lõikuse läbi teinud naine: «Olen oma 150 kilost kaotanud juba 22!»

Kogu elu ümmargusevõitu olnud Kersti elab juba teist kuud maoga, mille arstid opereerisid endisest 20 korda väiksemaks. Tassitäit vett naise magu korraga enam vastu ei võta ja kõik tema toidukogused on kahanenud vaid paari väikese suutäie suurusteks.

Kersti (31) pole sellest, et talle tehti oktoobris mao vähendamise operatsioon, rääkinud kellelegi peale oma abikaasa ja ema. See on ka põhjus, miks ta oma tegelikku nime Naistelehes esitleda ei taha. Kersti rõhutab, et ei võtnud riskantset lõikust ette perfektse välimuse nimel. Ta pole end peeglist vaadates iial põdenud ja ükski tegu pole tal kehakaalu pärast tegemata jäänud. Kui teised koolipõlves pisut narrima kippusidki, aitas tema rõõmsameelne olemus eelarvamustest üle. Sõprust sõlmida on tal alati lihtne olnud. Lõpuks aga hakkas ülekaal tervise peale. Eriti siis, kui kaalunäit osutas juba enneolematutesse kõrgustesse, üle 150 kilogrammi. «Mingil hetkel sain aru, et niisama paremaks ei lähe enam midagi, ainult hullemaks saab minna.» Põhiliselt tegid talle tuska jalavalud ja väsimus. Vererõhu ja -suhkru kõrgenemine polnud veel jõudnud täistuure võtta, kuid see oht jälitab enam-vähem kõiki ülekaalulisi.

Kuus tundi lõikuslaual
Kersti on alati olnud pehmeke. «Geneetika. Aga ma ei taha ainult pärilikkust süüdistada – mulle ikka meeldib süüa ka,» tunnistab ta. Tahvel šokolaadi polnud tema maole enne operatsiooni mingi väljakutse ja õhtused tugevad kõhutäied tundusid endastmõistetavad. Jah, ta oli ka dieeti pidanud ja kaalu jälginud. Jah, tal oli õnnestunud kaotada paarkümmend kilo kehakaalust, aga eluaegne enesepiiramine tundus mõttetu ja võimatu, vaatamata sellele, et abikaasa tema algatusi toetas ja nendes innuga kaasa lõi. «Esialgu läheb kõik lihtsalt ja tunned eufooriat, aga pärast mõnda kuud pidevat enesekeelamist hakkab viha tekkima. Imetlen neid, kes end eluaeg kontrollida suudavad, aga see pole mina,» selgitab naine. Tuttavate meedikute kaudu kuulis Kersti mao vähendamise operatsioonidest. Ta mõtles sellest kolm kuud ja leidis lõpuks, et see on tema jaoks hea võimalus. Kuus tundi operatsioonilaual, viis päeva taastumist haiglas mitte midagi söömata ja lisavitamiinide tarvitamist eeldav paranemiskuur polnud tema meelest midagi ületamatut.

Kiire amps teeb kõhu haigeks

Varem liitrisuurune magu lõigati Kerstil 50milliliitriseks, mis on vaid veidi suurem vastsündinu omast. «Klaasitäit vett ma enam korraga juua ei saa – ainult ettevaatlikult, lonksude kaupa,» ütleb Kersti. «Šokolaadiga on nii, et üle paari tüki ei mahu. Pealegi on mul magusaisu peaaegu kadunud.» Juba pärast paari suutäit annab tema magu täiskõhusignaali. «Paar korda on juhtunud, et töö vahepeal söön kiiresti – mitte palju, lihtsalt paar suutäit, aga suure kiiruga. Vaat siis hakkab tõeliselt valus ja paha, nii et uuesti enam ei proovi,» räägib Kersti. «Põhimõtteliselt on võimalik magu ka lõhki süüa, kui toiduga liialdada. » Kersti välistab absoluutselt jutu mingist soovkaalust – ta on rahul iga kaotatud grammiga ja eriti teadmisega, et tema kehakaal enam ei kasva. «Lõpuks olen lahti saanud tundest, mis mind on terve elu vaikselt kuklas saatnud: et peaksin oma kaaluprobleemiga midagi tegema, aga ei tea mida!» kirjeldab ta kõige olulisemat muudatust, mille operatsioon tema ellu tõi. Veel rõhutab naine, et maolõikus pole midagi, mida võiksid kergekäeliselt soovida modellimõõtudes olla tahtvad noored tütarlapsed. See on otsus, mida saab langetada vaid küps inimene koostöös arstidega.

Kuidas saab magu vähendada?

  • Möödajuhtiv operatsioon: Eesti Haigekassa kindlustatud patsientidele on maost möödajuhtiv operatsioon tasuta, teistele 50 000–70 000 krooni haigekassa hinnakirja alusel.
  • Maobandaaž: Mao mahtu vähendatakse, kasutades spetsiaalset «vööd». Erinevalt möödajuhtivast operatsioonist ei katkestata seedetrakti pidevust. Maobandaaži puhul tuleb ise kinni maksta bandaaž, 30 000 krooni.
  • Maoballoon: Endoskoobi abil viiakse makku silikoonist balloon, mis täidetakse steriilse vedelikuga. Nii täidab balloon mao osaliselt ja tänu sellele tekib patsiendil täiskõhutunne kiiremini. Ballooni hind koos paigaldusega on 25 000 krooni.

Maolõikus tehakse vaid tõsise probleemi korral
Rein Adamson, kirurg, Adams Kirurgia Grupp
Operatiivne ravi on näidustatud juhul, kui kehamassi indeks on vähemalt 40 ja muud kaalulangetamise meetodid ei ole tulemusi andnud. Erandjuhtudel võidakse seda teha ka kehamassi indeksi juures alates 35st, kui sellega on kaasunud teatud tõsised haigused, näiteks diabeet. Operatsioon ei tohi olla esmavalik. Aga kui ülekaal on saavutanud sellise kriitilise piiri, kus enam ükski muu meetod ei aita, on operatiivne ravi tihti ainuvõimalik. Kaalulangetamiseks on võimalik lisaks maost möödajuhtivatele operatsioonidele – nagu kasutasime Kersti puhul – paigaldada veel maobandaaže ja maoballoone. Eestis on kaalu langetavaid operatsioone tehtud 70 ringis. Balti riikidest on neid enim tehtud Leedus, üle 400.

Kommentaarid

Kommenteeri

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Read ja lõigud vahetuvad automaatselt
  • Postitusele on võimalik lisada pilte

Info vormingu kohta

Fill in the blank