Poetess Liis Lass

Liis tahab kunagi tulevikus välja anda päris oma luuletuste kogumiku: F: Egert KamenikLiis tahab kunagi tulevikus välja anda päris oma luuletuste kogumiku: F: Egert KamenikLiis Lassi luuleloomingust sai laiem publik aimu tänavusel eurolaulukonkursil, kus Margus Vaher ja Luisa Värk esitasid tema kirjutatud sõnadel laulu «God Inside Your Soul». See polnud juhus – Liis on lapsest saati kirglik värsisepp olnud.

«Minu varasem huvidering ei sisaldanud nõnda palju loomingut, aga nüüd on selleks toetav keskkond olemas,» räägib Liis (21), vihjates sellega oma muusikust elukaaslasele Elmar Liitmaale, kelle kaudu on ta tutvunud paljude loomeinimestega. Kui varem on Liis kirjutanud vaid sahtlisse, siis Elmar on sisendanud talle piisavalt jõudu ja tahet, et oma luuletusi ka teistega jagada.

Luule peegeldab hingeseisundit
Luuletanud on noor naine lapsepõlvest saati. Tõuke alustamiseks andis tüdrukule aastate eest isa, kelle värsid ja kõned olid pere tutvusringkonnas väga kuulsad. Et Liisi suguvõsast leiab isaliini pidi tuntud laulutekstide autori Otto Rootsi ja emaliini pidi lausa rahvuseepose kirja pannud Friedrich Reinhold Kreutzwaldi enda, kahtlustab Liis, et grammike eeldusi luuletamiseks on talle ka geenidega kaasa antud. Esimese arvestatava luuletuse pani Liis kirja juba viieaastaselt, peagi tulid ka auhinnad konkurssidelt. Ent teismeeas huvi rauges, kiire elutempo pressis samuti peale. Nüüd on Liis tasapisi end avama hakanud, pannes kõik läbielatu kirja just nimelt luuletustesse ja laulusõnadesse.

Inspiratsiooni saab Liis elust enesest. «Kirjutan peamiselt tunnetest, armastusest ja pettumusest, aga üritan luuletusi hoida läilaks muutumast, kuna hindan mõtteselgust ja konkreetsust rohkem. Pean ennast suhteliselt sügava hingeeluga tüdrukuks. Mul pole olnud tunnete kirja panemisega probleemi,» kirjeldab noor poetess. Endale on Liis õige vähe kirjutanud. Kõik on teated kellelegi teisele, ja need on ajendatud enamjaolt ikka positiivsetest tunnetest. Mõnikord poeb luulesse sisse kibestumuse-natuke ning purunenud armastust, kuid mis parata, elu on selline, arvab Liis.

Salapärane dialoog luulevormis
Laulusõnu kirjutab Liis kindlasti veel. Õige varsti kohtub ta sel teemal ühe andeka muusikuga. «Loodan, et sellistest koostöödest sünnib palju ilusaid mõtteid,» mõtiskleb Liis. Ta lisab, et hetkel on salvestamata umbes plaadi jagu ilusat Elmari loodud muusikat. Loodetavasti jõuab see kõik ühel päeval kuulajateni. Küsimusele, kas keegi on mõne luuletuse ka temale pühendanud, vastab neiu nii: «Mulle on luuletanud küll üks inimene. Ma jätaks selle enda teada, kes ta oli. Ütleme nii, et meil oli väga ilus ja emotsionaalne dialoog luulevormis.»

Liisi luuletusi

Armastuse Mägi
mäest üles viis tee sinu poole,
raske ja järsk oli tõus.
kuid ilusa lõpu sai loole,
finišeerisin, oled ju nõus.
arvamus õnnest, kui sogane vesi,
varjutas südant ja hinge.
kuid kirg selle mustuse maha pesi
ja tee meie ees tundub sirge.
sa ulatad käe ja ma tean,
teist sama kõrget mäge ma ei sammu.
enda kõrval nüüd hoidma sind pean,
oleks teadnud, oleks õnnelik ammu.

Miks Sina?
miks üks püsib südames nõnda,
et oli, ja on, ja ei kao,
samas kui iialgi mõnda
nähes me süda ei tao?
ka koostiselt oleme üks,
pealtnäha väike on vahe,
kuid hing jääb tundetuks,
ka siis, kui on olemas tahe.
võin otsida, ehk leian üles
ka selle, kes rohkemgi sina,
kuid niikaua siiski su süles
puhkab süda ja nohiseb nina.

Vene rulett
Keda armastan enam,
On see too, või ehk tema?
Ei üks ega teine,
Ei tänane, eilne.
Armastan olnut,
Ka seda, mis polnud,
Õige või vale mu jaoks,
Ma sureks, kui mälestus kaoks.
Mu elu skelett,
On vene rulett,
Ja iga mu tegu,
Selle mängu nägu...

Kommentaarid

kohtlane kroonik (kinnitamata)
poetess ta just ei ole.

poetess ta just ei ole. midagi ta ju on kirjutanud, aga väga algeline on tema luule. mõne lihtsa laulutekstiga ta saab ju hakkama. eks aeg näitab, mis sealt tuleb, ta ju nooruke ka veel.
p.s.: ma jätaksin Kreutzwaldi vaimu siinjuures küll rahule.

Kommenteeri

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Read ja lõigud vahetuvad automaatselt
  • Postitusele on võimalik lisada pilte

Info vormingu kohta

Fill in the blank